Pri kúpe dvoch a viac párov topánok je doprava ZDARMA.

Najčastejšie deformity detskej nohy

Najčastejšie deformity detskej nohy />

22.02.2021

Hoci sa väčšina detí rodí so zdravými nohami, až 95% z nich prichádza do školy s rôznym poškodením nôh.   Obdobie ranného detstva je z pohľadu vývoja nohy jedno z najkľúčovejších. Ľudská noha je zložitý ale dokonalý systém, ktorá je zložená z 26 kostí, 19 svalov, 107 väzov, žíl, tepien, nervových zakončení. Kosti detskej nohy sú pomerne krehké, flexibilné, veľmi ľahko sa dokážu prispôsobiť aj nevhodným podmienkam, ktorým je noha vystatovaná. Ak všetky jej súčasti nepracujú v súlade, nastavajú patologické zmeny a funkcia nohy je porušená.  Noha a nožná klenba ovplyvňuje správne postavenie jednotlivých kĺbov dolných končatín (členok, koleno, bedro, panva) a celkové držanie tela. Deformity nôh tak majú vplyv na stoj a chôdzu a sú považované za predispozíciu k ďalšiemu zraneniu pohybového aparátu.

Najčastejšie získané deformity detskej nohy:

Vbočená päta (valgózna päta) – noha padá akoby dovnútra. Vzniká nesprávnym postaveným hlezennej a pätnej kosti. U najmladších detí je vbočená päta fyziologickou, resp. bežnou, ktorá sa postupom veku sama upravuje. Je však predzvesťou vzniku pozdĺžne plochej nohy a spôsobuje valgózne postavenie dolných končatín tzv. nohy do X.

Plochá noha – nožná klenba, pozdĺžna alebo priečna, je znížená a deformovaná. K pozdĺžnemu plochonožiu dochádza tak, že pätná kosť sa otáča akoby dovnútra, klinové kosti začínajú byť nestabilné a palcový kĺb stráca kontakt so zemou. Pri priečne plochej nohe je klenba otočená dole (nie hore), prednožie je rozšírené. Stráca sa napínacia sila a noha sa rozťahuje do šírky.  Ku vzniku plochej nohy prispieva nadváha, nosenie nevhodnej obuvi, ale aj dedičnosť a genetická predispozícia, ktoré spôsobujú jej svalovú ochabnutosť a uvoľnený väzivový aparát. Ploché nohy sú najčastejšou ortopedickou diagnózou u detí v predškolskom veku. Plochá noha u detí do troch rokoch je prirodzená, nožné klenby sa u dieťaťa vyvíjajú, pričom chodidlo je chránené tukovým vankúšikom, preto sa noha javí ako plochá. Okolo 7 až 8 roku života sa otlačok detskej nohy podoba tej dospelej.  

Vbočený palec (hallux valgus) – palec sa vychyľuje smerom k ostatným prstom. Vzniká ochabeným väzivového a svalového aparátu. Táto deformita je geneticky podmienená, ale jej vzniku výrazne napomáha nevhodná obuv, dokonca príliš tesné ponožky, či pančuchy a nesprávna chôdza. Vbočený palec sa častokrát vyskytuje s ďalšími ochoreniami nôh akými sú priečne plochá noha. Táto deformita je vždy spojená s poškodením nožnej klenby. Vyskytuje sa častejšie u dievčat než u chlapcov.

Najčastejšie vrodené deformity detskej nohy:

Vysoká noha (pes excavatus) – hoci je to vrodená deformita, viditeľná sa stáva až v okolo 6 roku života, kedy býva aj diagnostikovaná. Vyskytuje sa pomerne často, u 4% – 8% detí. Prejavuje sa vysokým vyklenutím pozdĺžnej klenby, pričom priečna klenba je zvyčajne znížená a vznikajú kladivkové prsty. Stred nohy sa akoby ani nedotýka zeme.  

Ďalšími vrodenými deformitami nôh sú zrastené prsty na nohách, keď sa jeden prst podkladá pod ostatné, či tzv. konská noha.  

Je veľmi dôležité nepodceniť tieto ochorenia u detí, pretože v dospelosti sa budú riešiť komplikovanejšie. Detským ortopedickým deformitám dokáže rodič zabrániť, je ale potrebné starostlivo sledovať vývoj detských nôh a v prípade potreby im venovať náležitú pozornosť. Preto pre Vás pripravujeme ďalšie články, v ktorých budeme detailnejšie rozoberať  vyššie spomenuté detské nožné deformity, pričom ponúkneme aj rôzne hravé cviky, ktoré podporia zdravý vývoj detskej nohy.

Zdroje:

Levinger, P. et al. (2010) A comparison of foot kinematics in people with normal- and  flat- arched feet using Oxford Foot Model

https://www.dtest.sk/search/?q=smutn%C3%A9+detsk%C3%A9+nohy&item=322&

https://zdravoteka.sk/priznaky/ploche-nohy/

http://prozdravenohy.cz/?p=205

Poznámka: Autor článku nie je medicínsky pracovník, ale laik, ktorý sumarizuje informácie z rôznych zdrojov.