Pri kúpe dvoch a viac párov topánok je doprava ZDARMA.

Nožná klenba

Nožná klenba />

22.03.2021

Predtým ako si povieme čosi viac o plochých nohách, poďme si vysvetliť to, čo to vlastne nožná klenba je.  

Novorodenci a kojenci nemajú vyvinutú nožnú klenbu. Tá sa začína vytvárať až postupným zaťažovaním dolných končatín, teda tým, že dieťa začína chodiť. Až do cca 3. roku života dieťaťa nožnú klenbu nie je vidno, je chránená tukovým vankúšikom. Noha sa môže javiť ako plochá, ale nie je tomu tak. V tomto období je plochá noha prakticky nediagnostikovateľná. Od spomínaného 3. roku sa nožná klenba dieťaťa vyvíja pričom na svoj zdravý vývoj potrebuje množstvo podnetov. Nožná klenba ukončuje svoj vývoj okolo 6. roku života dieťaťa. Od tohto okamihu by detská nožná klenba mala fungovať tak ako nožná klenba dospelého jedinca.

Nožnú klenbu si predstavte ako eskimácke iglu, ktoré bez akéhokoľvek pomocného stĺpu drží celú svoju váhu. Na vrchole klenby sa nachádzajú tri klinové kosti, ktoré sú do seba absolútne vklinené a poskytujú klenbe potrebnú pevnosť.  

Nožnú klenbu tvoria tri klenbypriečna, pozdĺžna klenba s mediálnym (vnútorným) oblúkom a pozdĺžna  klenba s laterálnym (vonkajším) oblúkom.

Práve vďaka nožnej klenbe dokáže noha plniť svoje funkcie:

  1. Statická funkcia – nesie váhu celého tela, umožňuje státie a vzpriamený postoj
  2. Dynamická funkcia – umožňuje chôdzu a beh
  3. Adaptačná funkcia – tlmí nárazy, prispôsobuje sa rôznym povrchom

Váha nohy sa opiera o tri oporné body – pätnú kosť (C na obrázku), hlavička I. metatarzu (A na obrázku) a hlavička V. metatarzu (B na obrázku). Pri chôdzi je váha tela prenesená najprv na pätu a potom na hlavičky metatarzu.

Správne postavenie nožnej klenby je podmienené kosťami, svalmi, väzivami a šľachami. Pokles nožnej klenby a vznik dobre známej a rozšírenej ortopedickej diagnózy – plochá noha je zväčša zapríčinený ochabnutosťou väzív a svalov, ktorá je považovaná za genetickú predispozíciu.  Ďalšími príčinami poklesu nožnej klenby je nosenie nevhodných topánok, ktoré nohu môžu buď tlačiť a deformovať ju, alebo naopak byť pre ňu priveľké a narúšať jej stabilitu. Nadváha je tiež jednou z častých príčin poklesu nožnej klenby, kedy noha nevládze niesť neprimeranú váhu, na ktorú nie je stavaná.

Pokles nožnej klenby sa môže prejavovať nielen nesprávnym držaním tela, postavením kolien do „O“ alebo „X“, ale aj bolesťami, ktoré začínajú pri nohách a končia pri chrbtici, dokonca až k hlave.

Prevencia k funkčnej a zdravej nožnej klenbe by mala smerovať k rozvíjaniu pohybovej všestrannosti.  Najideálnejšia je chôdza na boso v teréne – po trávniku, kamienkoch, piesku. Významným je aj otužovanie, resp. striedavé  kúpele v rámci ktorých sa nohy striedavo ponárajú do teplej a studenej vody. Obľúbená je aj masáž nôh, spojená s uvoľňovaním mäkkých tkanív a mobilizáciou drobných kĺbov.

Vývoj nôh u detí

Okolo 1. roku života – noha je v tzv. varóznom postavení (noha je otočená smerom von), kolená sú postavené do tzv. tvaru „O“

Okolo 3. roku života – noha je v tzv. valgóznom postavení (noha je otočená smerom dnu), kolená sú postavené do tzv. tvaru „X“

Od 6. roku života – noha by mala rovná

Zdroje:

Larsen Ch.(2020) Zdravá chůze po celý život. ISBN: 978-80-87419-92-2

Larsen CH. et al (2009) Zdravé nohy pro vaše dítě. ISBN: 978-80-86606-82-8

Poznámka: Autor článku nie je medicínsky pracovník, ale laik, ktorý sumarizuje informácie z rôznych zdrojov.