Pri kúpe dvoch a viac párov topánok je doprava ZDARMA.

Plochá noha />

15.04.2021

Plochá noha je rozšírená ortopedická diagnóza. Trápi nielen dospelých, ale čoraz častejšie aj deti. Jedná sa o poklesvymiznutie pozdĺžnej, či priečnej nožnej klenby. Plochonožie rozdeľujeme na priečne a pozdĺžne. Môže sa vyskytovať jednotlivo alebo kombinovane.

Plochú nohu delíme na tri stupne:

  1. Prvý stupeň – nožná klenba je poklesnutá, ale stále je možné ju aktívne (cvičením) napraviť. Pokles klenby je viditeľný iba pri záťaži. Pacienti väčšinou netrpia bolesťami.
  2. Druhý stupeň -  nožná klenba je poklesnutá aj v uvoľnenom stave, teda bez záťaže. Je možné ju napraviť aktívne (cvičením) a pasívne (ortopedické vložky). Pacient zvyčajne pociťuje bolesti nohy, únavu nôh.
  3. Tretí stupeň – nožnú klenbu nie je možné napraviť. Pacient pociťuje výrazne bolesti. Okrem poklesu nožnej klenby vznikajú deformity prstov a otlaky.

Plochá noha môže byť získaná alebo vrodená.

Pozdĺžna plochá noha

U pozdĺžnej plochej nohy sa celé chodidlo dotýka zeme

Priečne plochá noha

U priečnej plochej nohy  (vľavo) je nožná klenba potlačená dolu, hlavičky nartnych kostí už netvoria harmonický C-oblúk ako u zdravej nohy (vpravo).

Príčiny vzniku plochej nohy:

Plochá noha vzniká väčšinou ako dôsledok uvoľnenia väzov na nohe.  Plochá noha môže vzniknúť tiež dlhodobým nosením nevhodnej obuvi, oslabením organizmu po ochoreniach, dlhodobou záťažou, nadváhou či nedostatočnou výživou, alebo genetickou predispozícou.

Príznaky vzniku plochej nohy:

Najprv prichádza únava nôh, či bolesť chodidla pri dlhom statí alebo chodení. Dieťa zvykne mať pocit, že prešlo niekoľko kilometrov, pričom realita je odlišná. Bolesť nôh sa môže prenášať aj do iných častí tela ako sú členky, kolená, či až chrbát.  Tieto prejavy sú príznačné pre pokles pozdĺžnej nožnej klenby. Vznik otlakov a bolesti pod bruškami prstov (oblasť metatarzov) je príznačná pre priečne plochú nohu.

Následky neliečenej plochej nohy:

Následky môžu byť rôzne od dieťaťa k dieťaťu, resp. k dospelému. Pamätajte, že dôsledky plochej nohy, resp. akéhokoľvek poškodenia nohy v detskom veku sa v plnej sile preukážu v dospelosti.  U detí sú ploché nohy väčšinou bez príznakov. Tie sa začnú objavovať až v tínedžerskom veku. Vtedy sa začnú sťažovať na únavu nôh, bolesti na vnútornej strane nohy, či trpia skrátením achillovej šľachy.  Tým, že poklesom pozdĺžnej nožnej klenby je funkcia nohy poškodená dochádza k zmene osového postavenia kolien (kolená do X alebo O), bedrových kĺbov a chrbtice. Dieťa s pozdĺžne plochou nohou si tiež osvojuje nesprávny stereotyp chôdze. Následkom priečnej plochej nohy je rozšírenie prednej časti nohy, vznikajú tiež deformity prstov – vbočený palec, kladivkové prsty, či bolestivé otlaky. Bolesti majú zväčša ostrý, šľahavý charakter so šírením do predpriehlavku.

Detská plochá noha:

Nožná klenba, hoci je vytvorená už pri narodení dieťaťa, sa zviditeľňuje až okolo 3. roku života, dovtedy je vyplnená tukovým vankúšikom a na pohľad sa zdá, akoby detská noha do tohto veku bola rovná– plochá.  S rastom dieťaťa a neustále zväčšujúcou a pestrejšou záťažou by mala prirodzene vymiznúť do predškolského veku dieťaťa. Lekárska obec sa zhoduje na tom, že nožná klenba ukončuje svoj vývin okolo 6. až 7. roku života dieťaťa, kedy nastupuje do školy alebo mu začína vypadávať  mliečne zuby.

Prevencia vzniku plochej nohy:

Najlepšou prevenciou, ktorou zabránite vzniku plochých nôh je nosenie kvalitnej obuvi, chodenie čo najviac naboso po rôznych povrchoch – piesok, tráva, kamienky a aktívne cvičenie. Obľúbenou je aj masáž.

Cviky na plochú nohu

Za cviky na korekciu plochej nohy sú považované tie najbežnejšie aktivity – chôdza po nerovnom teréne vonku (tráva, piesok, kamienky) alebo po senzorickom koberci v interiéry. Vhodná a zábavná je chôdza po špičkách, po pätách alebo vonkajšej  strane chodidiel. Zábavným a veľmi účinným cvičením je uchopovanie rôznych predmetov (vreckovka, pero, loptička)  prstami nôh. Efektívne je aj skákanie na trampolíne, alebo udržanie rovnováhy na nestabilných podložkách (fitlopta, bosu). Ideálne je deti naučiť sedieť v tureckom sede, ktorý pozitívne ovplyvňuje plochonožie a postavenie kolien do X.

Cvik pre pozdĺžne plochú nohu: Špirála nohy

Osoby: dieťa a rodič

Pomôcky: stolička

Cieľ cvičenia: Podpora pohyblivosti strednej časti nohy. Dieťa získava zručnosť ovládať smery otáčania chodidla dovnútra a von. Cvičenie je zároveň výbornou masážou nohy. Cvik podporuje pohybovú inteligenciu dieťaťa.

Prevedenie cvičenia: Sadnite si s dieťaťom na stoličku, oproti sebe. Rodič uchopí jednu nohu dieťaťa dooboch rúk tak, že jedna ruka uchopí pätu a druhá prednožie. Chodidlo a členok tvoria pravý uhol. V prvom kroku cvičenia rodič žmýka nohu ako ručník. Pätu vytáča von (supinácia) a prednožie dovnútra (pronácia). To je základ pre špirálu nohy.  Ďalším prevedením cvičenia je naťahovanie a stláčanie pozdĺžnej nožnej klenby. Pohyb rytmicky opakujte. Intenzita cvičenia by mala byť otázkou príjemného pocitu dieťaťa. Rodič dbá o to, aby dieťa malo prsty na nohe uvoľnené s mierne ohnutými základnými kĺbmi.

Intenzita: 2-5 minút pre každú nohu

Dôležité: Pri otáčaní nohy postupujte opatrne, tak aby to dieťaťu bolo príjemné. 

Tip na záver: Cvičenie je vhodné aj na večernú, resp. predspánkovú relaxáciu. Môžete ho zahrnúť do predspánkového rituálu so svojim dieťaťom.

Cvik pre priečne plochú nohu: Bábka

Osoby: dieťa a rodič

Pomôcky: osobná váha

Cieľ cvičenia: Aktivácia prednožia. Cvičenie posilňuje hlboké svalstvo nohy a narovnáva prsty a palec.

Prevedenie cvičenia: Dieťa sa postaví jednou nohou na osobnú váhu. Je doležité aby všetkých päť prstov a ich nechtov na nohe bolo dobre viditeľných. Dieťa si môže pomôcť narovnať nohu rukami. Dieťa aktívne formuje priečnu nožnú klenbu, pričom si pomáha rukou, ktorá je raz guľatá a raz tanierovitá – synchronne spolupracuje na výstavbe a uvoľňovanie priečnej klenby. Ruka vedie priečnu klenbu ako bábku. Prenášaním váhy sa zosilňuje tlak  pôsobiaci na nožnú klenbu. Záťaž je možné merať na osobnej váhy. Rodič kontroluje, aby dieťa nerobilo tzv. kladivkovité prsty a udržuje konštantnú záťaž v kilogramoch. Behom cvičenia stále sleduje všetkých päť prstov.

Intenzita: 30 sekúnd na každú stranu, 3 – 5 opakovaní

Dôležité: Rodič sleduje behom celého cvičenia postavenie prstov a dohliada aby tlak na váhu bol konštantný.

Tip na záver: Cvičenie je vhodné aj na večernú zábavu k sledovaní televízie.  

Zdroje:

Brozmanová B., et al (2014) Rodičia sa pýtajú ortopéda, 978-80-551-3787-2

Larsen Ch.(2020) Zdravá chůze po celý život. ISBN: 978-80-87419-92-2

Poznámka: Autor článku nie je medicínsky pracovník, ale laik, ktorý sumarizuje informácie z rôznych zdrojov.