Pri kúpe dvoch a viac párov topánok je doprava ZDARMA.

Myslite aj na nohy. Zn. detské.

Myslite aj na nohy. Zn. detské. />

04.04.2022

Byť rodičom znamená starať sa o svoje dieťa všetkými možnými spôsobmi. Pre rodičov je dôležité, aby jeho dieťa jedlo zdravé jedlo, zmysluplne trávilo svoj voľný čas, bolo milé k svojmu okoliu.  Bežný deň ubehne zväčša rýchlo a je toľko vecí na ktoré treba myslieť, že rodičom neostáva energia adekvátne venovať pozornosť o starostlivosť o detskú nohu. Pritom zdravé nohy sú dôležité pre úplnú fyzickú pohodu dieťaťa.

Noha je tá, ktorá nás nesie celý život a jej zdravý základ si pestujeme už v detstve. To čo sa v detstve zanedbá môže vyústiť v rôzne zdravotné komplikácie a nepríjemnosti v dospelosti. Najprv si pripomeňme, prečo je dôležité starať sa naozaj svedomito o nohy Vášho dieťaťa. Ľudská noha sa vyvíja takmer 18 rokov. Detskú nohu pri narodení tvorí 22 kostí, okolo 13-14 roku života sa počet kostí na nohe ustáli na čísle 26. Počas celého detstva sa noha neustále vyvíja - kosti v detskej nohe sú krehké a prispôsobivé,  dobrým ale aj nevhodným tlakom, - preto sa pomerne rýchlo môže v rôznej miere poškodiť.  Prinášame Vám štyri tipy, ktorými ľahko podporíte zdravý vývoj nohy Vášho drobca.

  1. Hygiena nôh

Je dôležité, aby sa deti už v rannom veku naučili správnej starostlivosti o svoju nohu. Denná rutina pozostáva z dôkladného umytia nohy, predovšetkým medzi prstami a následného úplného vysušenia chodidiel. Správnou hygienou nôh prejdete rôznym infekciám či plesniam.  

  1. Masáž nôh

Masírujte chodidlá svojim deťom. Pre Vaše dieťa to môže byť mimoriadne príjemná chvíľa možno aj tá najobľúbenejšia časť dňa. Takýmto spôsobom dieťaťu pomôžete odpočinúť si, nachvíľu sa zastaviť a istotne sa týmto príjemným aktom prehĺbi aj Váš vzájomný vzťah.

  1. Správne topánky

Uistite sa, že Vaše dieťa nosí veľkostne správne topánky – nielen na dĺžku, ale aj na šírku. Detská noha rastie skokovo, preto je treba merať ju pravidelne. Nosenie nevhodných topánok je príčinou väčšiny deformít nôh. Veľa druhov topánok má vyberateľnú stielku – takto sa jednoducho môžete presvedčiť, či topánka Vášmu dieťaťu vyhovuje.

  1. Stimuly z rôznorodých povrchov

Trávte so svojim dieťaťom čo najviac času vonku, na čerstvom vzduchu a v rozmanitom prostredí. Buďte spolu na ihrisku, v parku, pri vode, alebo na lúkach, či v lese. Ak je možné, umožnite svojmu dieťaťu chodiť bosé, je to to najlepšie, čo môžete urobiť pre zdravie detských nôh a pritom pre dieťa je to perfektná zábava. Chôdzou na boso sa stimulujú aj také svaly, šľachy a väzy na chodidle o ktorých ani netušíme, resp., ktoré v topánke nedostávajú „zabrať“.

V poslednej dobe je veľmi trendové nosenie barefootových topánok, treba však zvážiť na akých povrchoch bude Vaše dieťa prevažne chodiť, keď ju svojmu dieťaťu obúvate. Barefoot topánky sú skvelé do rozmanitého a nerovnomerného prostredia – poľné cesty, chodenie po tráve, no treba zvážiť ich nosenie na dlhé trasy po betónových povrchoch, vtedy nevedia dostatočne utlmiť náraz nohy, resp. tela do tvrdého betónu.

Majte na pamäti, že hlavne malé dieťa nedokáže konkrétne pomenovať to, že ho bolí noha, alebo sa v topánke cíti nekomfortne. Preto si všímajte jeho neverbálne prejavy:

  • Vaše dieťa sa už nechce zúčastňovať na aktivitách, ktoré má zvyčajne rado
  • Vaše dieťa, zvyčajne malé, odmieta chodiť, vyžaduje nosenie na rukách
  • Vaše dieťa nedokáže držať krok s rovesníkmi, najmä pri behu
  • Vaše dieťa sa sťažuje na bolesť v dolných končatinách
  • Vaše dieťa zakopáva alebo padá, najmä pri behu
  • Vaše dieťa sa vyhýba tomu, aby Vám ukazovalo nohy

Ak si všimnete u Vášho dieťaťa jeden alebo viacero z vyššie spomenutých príznakov je vhodné čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc.  

Zdroje:

https://simedhealth.com/atricle/healthy-feet-tips-foot-health-awareness-month#sthash.pNzJUnoI.ql7x19u8.dpbs

https://metapress.com/guide-for-parents-how-to-help-your-child-have-healthy-feet/

Poznámka: Autor článku nie je medicínsky pracovník, ale laik, ktorý sumarizuje informácie z rôznych zdrojov.