Pri kúpe dvoch a viac párov topánok je doprava ZDARMA.

Čo robiť pre zdravé nohy nášho drobca?

Čo robiť pre zdravé nohy nášho drobca? />

15.02.2021

Plochá noha, vybočené päty, pokrivené prsty na nohách. Pomerne časté ochorenia, ktoré netrápia len nás dospelých, ale sú častou príčinou návštev detského ortopéda.  Tak ako chceme, aby naše dieťa jedlo zdravé potraviny, obmedzilo sladkosti, netrávilo veľa času pre televízorom či počítačom, je potrebné aby sme náležitú pozornosť venovali aj vývine jeho nôh. Nohy nosia človeka celý život. Nech naše deti kráčajú životom správnevzpriamene, na zdravých nohách.

Ranné detstvo je vo vývoji nôh významné obdobie. Práve v tomto období sú krehké kosti dieťaťa najnáchylnejšie na vznik rôznych deformít. My rodičia máme toho v rukách veľa. Svojou starostlivosťou im môžeme poskytnúť zdravé nohy.  Čo by sme teda mali robiť?

  1. Neobúvajme deti do príliš pevných topánok, ktorými strácajú kontakt s terénom. Na chodidle je nespočetné množstvo nervových zakončení, ktoré posielajú dôležité informácie do mozgu. Vďaka nim vie mozog nášho dieťaťa vyhodnotiť ako chodiť, či zastaviť, viac zastabilizovať a pod.
  2. Dbajme na to, aby detská noha nebola v topánke/papučke väčšinu dňa. Noha potrebuje pre svoj vývoj voľnosť, možnosť pohybu, potrebuje sama skúmať terén po ktorom dieťa chodí.
  3. Dbajme na to, aby naše dieťa nemalo nadváhu. Prebytočné kilá zaťažujú pohybový aparát a vyvíjajú na nohu nadmerný tlak na ktorý nie je pripravená ani stavaná.
  4. Dbajme na to, aby naše dieťa  nosilo veľkostne správne topánky.  Častokrát sa stáva, že dieťa nosí buď malé, alebo veľké topánky, pričom dôvodom nie je snaha rodiča ušetriť peniaze. Rodičia robia pri skúšaní topánok chyby, ktorými nakoniec dieťa veľmi utrpí a následky môžu byť ďalekosiahle (o tom ako vybrať veľkostne správnu obuv pre dieťa sa dočítate v našom predchádzajúcom blogu).
  5. Nezaťažujme dieťa jednostrannou nadmernou športovou záťažou. Je skvelé, aby sa dieťa hýbalo, no dbajme na pestrosť jeho pohybových aktivít, tak aby každá časť tela bola zaťažovaná rôznym pohybom.

Nie je toho tak veľa, nie? Stačí chvíľa pozornosti a môžeme sebe a hlavne nášmu dieťaťu ušetriť bolesti, čas strávený návštevami u lekárov, či náročnú zmenu nesprávnych návykov.

Poznámka: Autor článku nie je medicínsky pracovník, ale laik, ktorý sumarizuje informácie z rôznych zdrojov.