Pri kúpe dvoch a viac párov topánok je doprava ZDARMA.

Materiály a starostlivosť

Materiály

Najčastejším používaným  prírodným materiálom na výrobu obuvi je koža, ktorá patrí aj medzi najvhodnejšie materiály pre výrobu detskej obuvi.  Koža ako materiál je nespracovaná surovina z kože stavovcov. Je priedušná, mäkká, má veľmi dobré absorpčné vlastnosti a je schopná prispôsobiť sa individuálnemu tvaru nohy.  Spracovaná koža sa volá useň. Useň môžeme rozlišovať z rôznych hľadísk, podľa spracovania, suroviny, podľa akosti, či podľa povrchovej úpravy. Najznámejšie delenie usní podľa povrchovej úpravy sú:

Hladká useň  má jemne štruktúrovaný povrch s malými pórmi. Môže byť matná alebo lesklá.

Lakovaná useň – má hladký a veľmi lesklý povrch. Je veľmi citlivá na mechanické poškodenia, chemické vplyvy, omočenie či mráz.

Nubuk – je koža brúsená z lícovej strany. Na tejto usni sa ľahko zanechajú odtlačky prstov, ktoré po pretrení ihneď zmiznú.

Velur – viacej známy ako semiš je koža brúsená po rube. Vlas zostáva na povrchu.

Spodková koža – využíva sa na výrobu podošiev pre spoločenskú obuv. Je veľmi citlivá na vlhko a nerovný povrch.

Povrstená koža – jej lícová vrstva je potiahnutá tenkým nánosom. Týmto sa zvyšuje jej životnosť a uľahčuje údržbu materiálu.

 

Ďalšie materiály

V súčasnej dobe sa využíva veľa ďalších materiálov, pričom na jednej topánke môžeme nájsť ich rôznu kombináciu.

Syntetické materiály – PVC, PU, guma – plasty, koženky – tieto materiály svojim vzhľadom pripomínajú kožu, ale ich vlastnosti nedosahujú kvalitu kože – predovšetkým priedušnosť, prispôsobivosť a absorpciu. Tieto materiály je vhodné kombinovať s priedušnými podšívkami. Sú veľmi obľúbené najmä kvôli ich farebným a tvarovacím možnostiam a nízkej cene.

Textilné materiály – tkané alebo netkané – požívajú sa na ľahkú, letnú alebo domácu obuv. Súčasným najobľúbenejším vonkajším materiálom na báze textilu je streč, ktorý poskytuje dostatok pohodlia pri nosení, je priedušný, ľahko sa udržuje a má dostatočnú trvanlivosť a odolnosť.

Poromery – sú syntetické usne, ktoré sa so svojim vzhľadom a fyzikálnymi vlastnosťami podobajú prírodným usniam. Sú veľmi jednoduché na údržbu a starostlivosť.

Kombinované materiály – používajú sa najviac u športovej obuvi, kde umožňujú rôzne farebné a strihové inovácie.

Vodeodolná membrána – tento špeciálny materiál zaisťuje vodeodolnosť a priedušnosť obuvi (napr. Goratex). Používa sa pre turistickú a športovú obuv.

 

Výrobný spôsob obuvi

Spôsob, akým je spojený spodok topánky s jej vrchom výrazne ovplyvňuje funkciu topánky a údržbu obuvi. Poznáme niekoľko druhov spojenia:

Lepenie – lepenie je najčastejšou používanou technológiou. Pevnosť lepeného spoja môže byť negatívne ovplyvnený premočením, alebo prepotením obuvi. Neopatrnou chôdzou môže dôjsť k mechanickému uvoľneniu lepeného spoja, najčastejšie sa tak stáva zakopnutím.

Prišitie – obuv vyrobená týmto spôsobom je veľmi pohodlná, ľahká, ohybná s efektívnym prešívaným okrajom. Zvýšená ohybnosť topánky je daná tým, že zvršok obuvi je prišívaný priamo ku jej spodku bez nutnosti použitia napínacej stielky. Nevýhodou tejto obuvi je jej obmedzená vodeodolnosť.  Pri zvýšenej vlhkosti môže dôjsť k premočeniu obuvi.

Priamo tvarovaný spodok – spodok topánky je ku vršku pripevnený lisovaním, vstriekovaním alebo odlievaním. Takto sa vyrába predovšetkým športová obuv a obuv pre voľný čas.  Kvalita spoja a samotného spodku topánky je daná použitým materiálom.

Rámovanie – spodok je so zvrškom spojený prišitím k ošívaciemu rámu. Takéto spojenie je veľmi pevné a odolné.

 

Ošetrovanie a údržba obuvi

Pri výbere obuvi rozlišujeme obuv podľa účelu, pre ktorý je určená. V prípade, že sa obuv používa na iný účel ako je určená, môže dôjsť k jej poškodeniu.

Obuv si pred zakúpením dôkladne v domácom prostredí vyskúšajte a skontrolujte jej kvalitu. Dbajte hlavne na Vami zvolený typ, tvar, veľkosť a šírku obuvi, ktorá by mala zodpovedať potrebám Vášho dieťaťa.

Pri obúvaní uzavretých strihov naučte svoje dieťa používať obuvák. Týmto návykom prejdete zdeformovaniu pätnej časti topánky.  Pri obúvaní šnurovacej topánky dbajte na to, aby bola zašnurovaná až k poslednej dierke. Takto sa Vášmu dieťaťu nebude posúvať noha na stielke obuvi a vy predídete jej následnému predratiu v prednej časti a v oblasti päty.  Venujte pozornosť tomu, aby si vaše dieťa nevyzúvalo topánku pristúpením päty, pretože takto dochádza k nadmernej námahe materiálu a často až k odtrhnutiu podošvy.

Topánky Vášho dieťaťa pravidelne ošetrujte a pravidelne striedajte. Snažte sa vyvarovať úplnému premáčaniu obuvi.  Pokiaľ sa tak stane, nikdy ju nesušte v blízkosti tepelných zdrojov (radiátory, fény, pod.), ale len pri pri izbovej teplote vyloženou novinovým papierom. Po vysušení ju ošetrite podľa návodu pre použitý materiál.