Pri kúpe dvoch a viac párov topánok je doprava ZDARMA.

Vbočená noha

Vbočená noha />

28.02.2021

Vbočená päta

Vbočená päta, alebo vbočená noha je najčastejšounajviac podceňovanou deformitou detskej nohy. Zdanlivo neškodné postavenie pätnej kosti, chodidla a členkov  je väčšinou na celého začiatku reťazca problémov.

Vbočená noha sa prejavuje šikmým postavením  pätnej kosti, achillova šľacha sa skrúca akoby do oblúka. Noha sa vychyľuje smerom dovnútra, pätná kosť je nesprávne zaťažovaná, na nožnú klenbu pôsobí  šmyková a trecia sila.  Vnútorná časť chodidla je zaťažená.

Pri vbočenej nohe sú väzy na nohe ochabnuté a pri chôdzi nedokážu zaistiť správnu stabilitu.  Dôsledkom vbočenej nohy sú natrhnuté alebo pretrhnuté väzy, bolesti achiloviek alebo aj bolesti chrbtice.  Vbočená noha je predpokladom pre vznik plochonožia, vbočeného palca či deformity prstov.

Najlepšie vbočenú nohu identifikovať pohľadom zozadu.

Vbočená noha je prirodzená pre deti do 6 rokov. Vďaka posilneniu svalstva a s pribúdajúcim vekom sa noha sama narovná okolo 6 roku života.

Najväčší vplyv na vznik vbočenej nohy má nosenie nevhodnej obuvi. Pri vytvorení vbočenej nohy nedochádza k automatickej náprave. Pasívne napravenie vbočenej nohy je možné docieliť nosením zdravotne prospešnej obuvi s vhodnou vnútornou stielkou a pevným uchopením päty. K aktívnej korekcii patrí cvičenie.  

Prevenciou vzniku vbočenej nohy je nosenie zdravotne prospešnej obuvi. Dôležité je tiež udržiavanie primeranej hmotnosti dieťaťa podľa jeho veku.

Rovnomerné zaťaženie pätnej kosti na nohách je predpokladom pre správny vývin nožnej klenby a prstov.

Cviky pre korekciu vbočenej nohy

Hmat – vyťahovanie piat

Osoby: dieťa a rodič

Pomôcky: žiadne

Cieľ cvičenia: Podpora dieťaťa vo vnímaní  rovnobežných chodidielrovných nôh, ktoré sú záruku stabilného a zdravého stoja a chôdze. Dieťa pri cvičení tiež podporuje svoju schopnosť uvoľniť sa a svoje vnímanie.  

Prevedenie cvičenia: Nájdite si príjemné miesto, rozložte si podložku (môžete vyskúšať v dome, alebo aj v prírode). Dieťa si ľahne na chrbát a uvoľní sa. Môže zavrieť oči aby sa plne sústredilo na svoje telo. Rodič si sadne kolmo ku chodidlám dieťaťa a opatrne ich uchopí. Päty dieťaťa drží vo svojich dlaniach. Palcom a ukazovákom môže nahmatať achillovu šľachu. Následne rodič jemne ťahá päty svojho dieťaťa k stredu svojho tela. Rodič dbá o to aby chodidlo a dolná časť nohy vzájomne vytvárali pravý uhol a prsty smerovali nahor.

Dieťa pocíti ako rastie do dĺžky. Spočiatku treba byť pri ťahu opatrný, po čase však môže rodič ťahať dieťa za päty intenzívnejšie, no stále tak, aby to dieťaťu bolo príjemné.

Intenzita: Opakujeme 10krát

Týmto cvičením sa pomaly naťahujú kĺby na nohe, kolenné a bedrové kĺby, dokonca celá chrbtica. Vytvorí sa tak priestor pre aktívnu komunikáciu všetkých telesných funkcií a ponaťahuje sa achillova šľacha, čo prispieva k jej správnej ohybnosti a dobrému fungovaniu. Súčasne tak nohy a dolné končatiny privedieme do ideálnej rovnej pozície.

Dôležité: Pri ťahu postupujte opatrne, tak aby to dieťaťu bolo príjemné.  

Tip na záver: Cvičenie je vhodné aj na večernú, resp. predspánkovú relaxáciu. Môžete ho zahrnúť do predspánkového rituálu so svojim dieťaťom.

Skokan z veže

Osoby: dieťa a rodič

Pomôcky: schody so zábradlím, alebo prah medzi dvermi, alebo kniha a stolička

Cieľ cvičenia: Aktívna stabilizácia päty. Cvik podporuje pohyblivosť a stability pätového kĺbu, posilňuje tzv. hlboké svaly prednožia a naťahuje lýtkové svalstvo.

Prevedenie cvičenia: Dieťa sa pevne postaví na posledný schod pričom sa pridrží zábradlia (ak doma nemáte schody, dieťa sa môže postaviť na prah medzi dverami a držať sa zárubne, alebo sa dieťa môže postaviť na hrubšiu knihu a držať sa operadla stoličky). Následne päty pomaly spúšťa dole a zdvíha nahor. Rodič dbá o to, aby sa dieťa nestavalo úplne na špičky (tým sa znižuje priečna klenba). Päty zostávajú stále vzpriamene, nezatáčajú sa dovnútra ani von. Celé cvičenie kladie dôraz na klesaní piat.

Intenzita: 30krát, 2krát denne

Pri tomto cvičení sa celé telo dostáva do rovnováhy a plne sa opiera o niekoľkocentimetrovú  prednú časť nohy. Päta sa opatrne zdvíha a klesá. Je to silové cvičenie podporujúce okrem posilnení piat aj správne držanie tela.

Dôležité:  Dbajte o to, aby päty dieťaťa boli vo vzpriamenej pozícií.

Tip na záver: Cvičte spolu so svojim dieťaťom. Pri sledovaní pozície piat sa striedajte. Dovoľte dieťaťu, aby aj ono kontrolovalo, či Vaše päty sú v želanej pozícií. Zažijete spolu nielen zábavu, ale posilníte si tak vzájomný vzťah.

Zdroje:

Larsen Ch.(2020) Zdravá chůze po celý život. ISBN: 978-80-87419-92-2

Larsen CH. et al (2009) Zdravé nohy pro vaše dítě. ISBN: 978-80-86606-82-8

Poznámka: Autor článku nie je medicínsky pracovník, ale laik, ktorý sumarizuje informácie z rôznych zdrojov.