Pri kúpe dvoch a viac párov topánok je doprava ZDARMA.

Ochrana detskej nohy počas leta

Ochrana detskej nohy počas leta />

04.08.2022

Počasie je krásne, slnko svieti a my túžime po dobrodružstve. To je leto. Dovolenky, výlety, letné športy a hry vonku vystavujú deti zvýšenému riziku zranení nôh.

Deti najčastejšie trpia:

1. Bodné rany na chodidle spôsobené chodením naboso

2. Plesne a infekcie na chodidlách

3. Spálenie od slnka

4. Vyvrtnuté členky

Preventívne opatrenia:

Predpokladom prežitia aktívneho, ale aj bezpečného leta je nosenie vhodného typu obuvi. Nosenie zdravých a bezpečných topánok je životne dôležité pre správny vývoj chodidiel vášho dieťaťa a jeho celkového držania tela. Skúste svojmu dieťaťu zabezpečiť mäkké, flexibilné topánky s uzavretou špičkou, kde majú prsty priestor – tzv. nadmerok, ale kde je pevná päta a odpružená stielka.

Keď má vaše dieťa na nohách zdravé a bezpečné topánky je pripravené ísť von. Prinášame Vám zopár jednoduchých tipov k starostlivosti o detské nohy.

1. všímajte si,  po akom povrchu vaše dieťa chodí a podľa toho zvoľte vhodný prístup. Cez leto je veľmi príjemné chodiť naboso, ale vždy sa uistite, že prostredie v ktorom sa vaše dieťa pohybuje je bezpečné – všímajte si ostré konáriky, kamienky, prípadne sklo v tráve. Ak radi trávite čas na kúpaliskách, dbajte o to, aby vaše dieťa malo na nohách sandáliky, resp. obuv do vody, vo všetkých verejných priestranstvách – toalety, sprchy, šatne, tak sa vyhnete rôznym infekciám a plesniam na chodidlách. Dbajte o to, aby v takejto obuvi vaše dieťa nebehalo, resp. nešportovalo.

2. aj nohy – narty, natierajte opaľovacím krémom. Pokožka na nohe sa spáli rovnako ľahko ako pokožka na inej časti tela. Používajte vodeodolný, širokospektrály opaľovací krém a aplikujte každé dve hodiny.

3. ponožky by malo mať dieťa na nohe vždy. Ponožka dokáže absorbovať pot z nohy, zabraňuje obtieraniu nohy o topánku a predchádza vzniku pľuzgierov.

Pripájame ešte dva bonusové tipy na záver:

+ Ak si vaše dieťa zraní nohu, venujte tomu náležitú pozornosť. V prípade vyvrtnutého členka, ktoré sa môže prejaviť bolesťou, opuchom, alebo ťažkosťou s chôdzou, zabezpečte svojmu dieťaťu dostatok odpočinku. Na postihnuté miesto prikladajte ľad, dobre ho obviažte (ideálny je elastický obväz) a nohu zdvihnite do relaxačnej polohy. Nedostatočné rehabilitovanie alebo opakované vyvrtnutia môžu spôsobiť chronickú nestabilitu členku. Nemajte však obavu, deti sú odolné a zranenia sa im hoja rýchlejšie ako nám dospelým, pri správnej liečbe budú do niekoľkých dní opäť na nohách.

+ Zabudnite na žabky / šlapky. Noha v žabkách je veľmi nestabilná, šľapka neposkytuje nohe žiadnu oporu ani štruktúru. Takáto topánka dokáže veľmi jednoducho z nohy skĺznuť. Detská noha sa môže podvedome neprirodzene držať na žabke, práve kvôli tomu, že v nej nemá oporu. Tiež nechráni prsty na nohách.

Zdroje:

https://www.foothealthfacts.org/article/keep-your-kids-safe-this-summer-expert-weighs-in-o

https://syracusepodiatry.org/2022/06/keep-kids-feet-safe-this-summer/