Pri kúpe dvoch a viac párov topánok je doprava ZDARMA.

Pár zábavných a užitočných cvikov

Pár zábavných a užitočných cvikov />

01.02.2023

Posledné dni je počasie nie príliš vľúdne. Väčšinu času trávime vo vnútri svojich domovoch a nie jednému rodičovi sa už vyčerpali nápady ako vhodne, ale aj zábavne vyplniť voľný čas svojim deťom.  Napadlo Vás vyhradiť si necelú polhodinku a zacvičiť si so svojim drobcom? Skúste to, uvidíte, že Vaše dieťa bude nadšené a precvičenie nôh dobre padne aj Vám.

Prinášame Vám tri jednoduché cviky, ktoré sa zameriavajú na precvičenie nohy, chodidla, klenby na chodidle. Týmito cvikmi si precvičíte aj hlbokostabilizačné svaly, tzv. core, ktoré sú veľmi dôležité pri správnom držaní tela. Okrem toho podporíte aj svoju duševnú pohodu, do krvi sa vyplavia endorfíny a pocit radosti z dobre a zmysluplne stráveného času  

Tip na začiatok:

Zvyčajne sa nejaké tipy a vylepšenia pridávajú na záver, my to urobíme naopak:

1.      Cvičte so svojim dieťaťom a urobte si z cvičenia nielen perfektnú zábavu, ale aj príjemne strávený čas pre oboch. Uvidíte, aj Vám padne dobre, keď si trochu precvičíte svoje nohy a dieťa sa predsa najlepšie učí príkladom.

2.     K cvičeniu si puste obľúbenú hudbu

3.     Urobte si z cvičenia so svojim dieťaťom spoločný rituál, z ktorého budete mať radosť obaja

4.  Na konci sa môžete odmeniť, za dobre vykonanú a dokončenú prácu

5. Pri vykonávaní cvikov sa uistite, že je Vaše dieťa vzpriamené (či už pri chôdzi, alebo v sede) – lopatky tlačí k sebe, ramená ťahá dolu, hlava je v predĺžený chrbtice, brucho stiahnuté

Cvik č.1. Tam špičky, späť päty

Veľmi jednoduchý cvik.  Zvoľte si trasu po ktorej budete chodiť – môžete si pomôcť špagátom, stuhou a nimi vyznačiť trasu. Z východiskového bodu A budete chodiť po špičkách, na konci sa neotáčajte, ale vráťte sa späť na pätách. Môžete opakovať niekoľkokrát.

Tento cvik môžete ozvláštniť tým, že na konci špagátiku urobí Vaše dieťa lastovičku. Tento cvik majú deti mimoriadne rady a posilnia si tým aj vnútornoslabilizačné svaly, tzv. core alebo po slovensky jadro. Môžete sa aj hrať, kto vydrží v lastovičke dlhšie a sledovať si čas.

Ďalším upgradom môže byť vytvorenie prekážkovej dráhy, alebo urobenie pomysleného slalomu.

Cvik č.2. Všetko chytím

Na tento cvik budete potrebovať pár drobností: košík/krabicu/nádobu, menšie rozličné predmety a stoličku.

Do krabice vložte rôzne menšie predmety, ktoré máte po ruke (v detskej izbe sa dá nájsť hocičo), napr. pastelky, loptičky, kocky z lega/stavebnice, servítky.  Dieťa si sadne na stoličku a snaží sa nohou – prácou chodidla a prstov na nohách uchopovať rôzne predmety a vyberať ich z krabice. Ak chcete cvičenie sťažiť, dieťa môže pri vyberaní predmetov z krabice stáť, vďaka tomu si posilní už spomenuté jadro. (Len pre zaujímavosť, práve pevné jadro tela zabezpečuje telu vzpriamený postoj a chôdzu a odľahčuje chrbticu).

Pre väčšiu zábavu si zvoľte čas, ktorý máte na „hru“, teda cvičenie a striedajte sa, kto vyberie za stanovený čas z krabice toho viac. Môžete sa dohodnúť aj na odmene, ktorá motivuje k snahe ešte viac.

Cvik č.3. Ťahám, krčím

Na tento cvik budete potrebovať uterák (môžete tiež vymeniť za bavlnené tričko, alebo plienku) a knihu (trochu ťažšiu), teda po dva kusy, ak sa plánujete so svojim dieťaťom aj zabaviť a trochu si zasúťažiť.  Sadnite si na zem, položte uterák po jeho dĺžke taktiež pred Vás a naň položte knihu.  Úlohou je vyslobodiť uterák spod knihy, pričom ho ťahajte iba prstami na chodidle (ruky sa nepoužívajú). Zapnite stopky a môžete začať cvičiť, pardón, teda hrať sa.

Na záver chceme ešte zdôrazniť, že vyššie spomenuté cvičenia  majú blahodarný vplyv aj na podporu duševného zdravia Vášho dieťaťa. Vymenované cvičenia podporujú u dieťaťa schopnosť sústrediť sa, mať trpezlivosť, doťahovať veci do konca, veriť vo vlastné sily a v neposlednom rade mu približujú chuť úspechu, ak teda vyhrá v spoločnej súťaži.

Zdroje: https://napacenter.org/flat-feet-exercises/

Poznámka: Autor článku nie je medicínsky pracovník, ale laik, ktorý sumarizuje informácie z rôznych zdrojov.