Pri kúpe dvoch a viac párov topánok je doprava ZDARMA.

Barefoot - benefity aj riziká

Barefoot - benefity aj riziká />

Barefoot topánky sa v poslednej dobe tešia veľkej obľube a ich popularita naberá na obrátkach.

Zástancovia barefoot obuvi intezívne propagujú predovšetkým jej benefity, až nadšený človek  môže nadobudnúť pocit, že ich nosenie je vhodné a dobré pre každého. Treba však zvážiť nielen výhody, ale aj určité riziká nosenia barefoot obuvi.

Práve v tomto článku vysvetlíme, čo barefoot topánka vlastne je, čo od nej očakávať a s akými výhodami, ale aj rizikami treba pri ich nosení rátať.

Pojem barefoot pochádza zo spojenia dvoch anglických slov – bare: bosý, foot: noha. Pojem barefoot teda môžeme doslovne preložiť ako bosá noha a chápať ho môžeme ako chodenie na boso. Barefoot topánka teda imituje chodenie na boso. Fanúšikovia barefoot obuvi hlásajú návrat človeka k svojim prirodzeným návykom (človek ako taký dlhé stáročia chodil bosý) teda sa pohybovať s čo najmenším obmedzením na nohe (eliminovať nosenie štandardných topánok).  V zapätí je však dôležité poukázať na fakt, že naši predkovia chodili po rôznorodých nespevnených povrchoch (poľné cesty, tráva, kamienky), betón a asfaltové cesty neexistovali (použitie betónu sa rozšírilo až v 20.storočí) a tým pádom ich noha získavala cenné podnety z takejto chôdze. Tým, že všetky spomínané povrchy sú tzv. mäkké, mali iný vplyv na náraz tela, resp. nohy na povrch a noha tak bola silná a funkčná, pričom využívala všetky svoje svaly, väzivá, či nervové zakončenia. S vývojom spoločnosti sa život väčšiny ľudstva presunul do miest, tiež známych ako betónové džungle, kde sa zvykneme väčšinu dňa pohybovať po asfaltových chodníkoch. Ľudská noha nie je fyziologicky postavená na pohyb po takomto povrchu a nedokáže dostatočne eliminovať nárazy tela (spôsobené chôdzou) o takýto povrch a preto potrebuje pomoc vo forme hrubšej podrážky, ktorá je typická pre štandardnú obuv. K tomu treba pridať ešte to, že dnešný človek má oveľa menej pohybu ako jeho predkovia, čo výrazne ovplyvňuje funkčnosť celého tela i nohy.

Vráťme sa teda k barefoot topánke. Je definovaná ako veľmi ľahká, pričom nemá žiadne vyvýšenie na päte. Má extra tenkú a flexibilnú podrážku. Povzbudzuje ľudskú nohu k tomu, aby fungovala tak, akoby bola neobutá – bosá. Barefoot topánky nemajú podporu klenby, alebo tvar, ktorý obmedzuje špičku. Priestor pre prsty je asi najväčším benefitom barefoot topánky.  

Výhody barefoot obuvi

  1. Tenká a ohybná podrážka – vďaka ktorej dokážeme vnímať povrch po ktorom chodíme, chodidlo tak odvádza svoju prácu
  2. Špička topánky je okrúhla – poskytuje priestor pre pohyb prstov, ktoré sa tak  môžu slobodne a voľne hýbať aj v topánke
  3. Žiadny opätok + žiadna klenba = rovná podrážka – chodidlo nemá žiadnu oporu, telo musí pracovať a vzpriamene stáť
  4. Podporujú prirodzenú ohybnosť a silu nôh

Nevýhody barefoot obuvi

  1. Nie sú vhodné na všetky povrchy – jednou z úloh podrážky je tlmiť nárazy tela na povrch. Tým že barefoot topánky majú tenkú podrážku, nedokážu tlmiť vzniknutý náraz nohy o betón, s ktorým sa telo nevie samostatne vhodne vysporiadať. 
  2. Svaly na nohe sa rýchlejšie unavia, pretože barefoot obuv nie je schopná absorbovať otrasy nohy, ak narazí na tvrdý povrch
  3. Nie sú vhodné pre ľudí s nadváhou
  4. Noha je náchylnejšia na zranenia členkov a bolestí lýtok,

Barefoot topánky sú podporované hlavne kvôli ich vplyvu na funkčnosť chodidla. Niektoré výskumy však poukázali na to, že obdobnú funkčnosť chodila vieme podporiť aj cvičením zameraným na túto partiu.

Nosenie barefoot nemusí byť pre každého

  • V prvom rade je dôležité aby ste barefoot topánky nenosili „všade“, resp. neustále. Obuv treba obmieňať, aby si noha zvykla na nový typ topánky a naučila sa v nej správne chodiť.  Nápomocné môže byť chodenie naozaj naboso po mäkkom povrchu.
  • Ak máte vysoké klenby, alebo ste v minulosti prekonali zranenie nohy, je lepšie vyhnúť sa barefoot obuvi.
  • Je dobré, ak sa poradíte so svojim lekárom, resp. fyzioterapeutom, ktorý posúdi štýl vašej chôdze/vášho dieťaťa
  • Ak sa rozhodnete pustiť do trendu barefoot obuvi, je dôležité, aby ste tak robili postupne.

Zdroje:

https://barefoot.sk/5-dovodov-preco-by-ste-mali-vyskusat-barefoot-topanky-b12

https://footwearnews.com/2019/focus/health/barefoot-shoes-minimalist-shoes-benefits-pros-cons-1202762742/

https://www.loveatfirstfit.com/guides/are-minimalist-shoes-good-for-walking/?utm_content=cmp-true

https://healthnews.com/longevity/biohacking/barefoot-shoes-benefits/

Poznámka: Autor článku nie je medicínsky pracovník, ale laik, ktorý sumarizuje informácie z rôznych zdrojov.