Pri kúpe dvoch a viac párov topánok je doprava ZDARMA.

Späť do školy – nový začiatok v nových topánkach

Späť do školy – nový začiatok v nových topánkach />

Topánky sú prirodzenou a dôležitou súčasťou každodenného života každého človeka. Deti potrebujú najmä podpornú a pohodlnú topánku, ktoré im zaručí, že čas v škole využijú naplno, bez obmedzení, nebodaj bolestí a s maximálnym pohodlím.

Napadlo Vás niekedy, koľko času strávi Vaše dieťa obuté v topánkach? Tak napríklad len v škole, alebo v škôlke, strávi denne približne 7 hodín (niektoré i viac). V rámci jedného týždňa má Vaše dieťa obuté topánky 35 hodín – len počas školského vyučovania. V rámci jedného školského roka to činí viac ako 1 300 hodín s topánkami na nohách, opäť podotýkame, len v interiéri, teda počas školského vyučovania.

Určite chcete, aby Vaše dieťa vykročilo do nového školského roka čo najlepšie. Začnite tým, že sa ubezpečíte, že tieto nové a dôležité kroky bude robiť vo vhodnej obuvi. Vaše dieťa toho čaká oveľa viac ako počas prázdnin – vyučovanie, špecifická telesná výchova, možno ďalšie záujmové krúžky, voľný čas strávený v prírode, alebo v interiéri – na to všetko treba správne a účelné topánky.

Nový školský rok prevetrá peňaženku nejedného rodiča. Je finančne náročné zabezpečiť pre Vaše dieťa všetko potrebné. Pri zadovážení všetkých potrebných vecí však myslite na to, že Vaše dieťa bude na nohách celý deň a preto potrebuje kvalitné topánky, ktoré ho podporia v pohybe a zároveň mu poskytnú pohodlie počas celého dňa.

Prinášame Vám pár tipov, na čo všetko treba myslieť, aby ste vstup do nového školského roka zvládli s ľahkosťou.

1. Spíšte si na papier zoznam aktivít, ktorým sa bude Vaše dieťa počas školského roka venovať

  • bude fyzicky prítomné na vyučovaní
  • bude chodiť na telesnú výchovu
  • bude navštevovať ďalší záujmový krúžok – šport, výtvarná výchova, hudobná výchova, i.
  • rád trávi voľný čas v prírode
  • rád trávi voľný čas v interiéri

2. Na každú jednu spomenutú aktivitu potrebuje Vaše dieťa topánky určené na tú – ktorú činnosť. Uvažujte komplexne.

Ak Vaše dieťa trávi v škole/škôlke väčšinu dňa, približne 7 hodín denne, potrebuje kvalitné prezúvky, ktoré zabezpečia nielen pohodlie pre jeho nohu, ale aj stabilitu a istotu. Preto voľte také prezúvky, v ktorých je päta pevne uzavretá, prsty na nohe majú dostatočný priestor na pohyb a členok je pevne uzavretý. Pre menšie deti odporúčame papučky, ktoré majú uzavretú špičku. Všeobecne neodporúčame nosenie tzv. „šľapok“, v ktorých noha nemá žiadnu stabilitu a istotu.

Ak Vaše dieťa navštevuje športový krúžok mali by ste dostať inštrukcie k zabezpečeniu vhodnej obuvi od trénerov. Ak Vaše dieťa navštevuje hudobnú, alebo výtvarnú výchovu, môžete zvoliť ľahkú, príjemnú obuv. (Ušetriť môžete tak, že na záujmové krúžky (nie na športové) si dieťa bude nosiť svoje papuče z domu, prípadne cvičky, ktoré používa na telesnú výchovu).

3. Pred nákupom nových topánok nohu Vášho dieťaťa odmerajte. Detská noha rastie skokovo, za polrok dokáže narásť až o dve čísla. K odmeranej dĺžke chodidla prirátajte aj nadmerok a s týmto číslom choďte hľadať nové topánky. Nespoliehajte sa na štandardné číslovanie – každý výrobca má špecifický spôsob číslovania obuvi.

Príliš veľká topánka spôsobí to, že sa chodidlo bude posúvať dopredu a bude vyvíjať nadmerný tlak na prsty. Naopak tesné topánky môžu spôsobiť pľuzgiere na prstoch, pätách, v horšom prípade zarastené nechty, ktoré sa môžu infikovať.

4. Nikdy svojmu dieťaťu nezabezpečte už niekým nosené topánky. Okrem možných plesní a baktérií, sa už nosené topánky prispôsobili nohe svojho predchádzajúceho majiteľa a tak môžu Vášmu dieťaťu spôsobiť rôzne deformity, ktoré sa však ukážu až postupom času.

Jedna hodina, resp. 45 minút u fyzioterapeuta sa aktuálne pohybuje v rozmedzí 30 – 50 eur. Ak by ste sa ocitli v situácií, kedy by Vaše dieťa vyžadovalo lekársku starostlivosť kvôli bolestiam chodidiel a nôh, komplexná liečba by vyžadovala celý rad sedení a Vaše náklady by sa vyšplhali do stoviek eur. K tomu sme ešte nezarátali úvodné vyšetrenia u špecialistov, dopravu a hodnotu Vášho času, ktorý by ste prípadnej liečbe museli venovať. V skutočnosti je „lacnejšie“ kupovať pravidelne kvalitnú obuv, ako neskôr hradiť náročnú zdravotnú starostlivosť.

5. Nikdy nekupujte také topánky, ktoré by mali po pár používaní „povoliť“. Vaše dieťa sa v nových topánkach musí cítiť pohodlne hneď pri prvom obutí. Predídete tak bolestivým pľuzgierom buď na päte, alebo na prstoch nohy.

Držíme Vám palce, aby ste začiatok nového školského roka zvládli s radosťou a pohodou! :)

Zdroj:

https://www.bellevuefootdoctor.com/blog/5-back-to-school-shoe-shopping-tips

https://www.optimalhealthlab.com.au/blogs/optimal-tips/step-into-the-new-year-with-new-school-shoes

Poznámka: Autor článku nie je medicínsky pracovník, ale laik, ktorý sumarizuje informácie z rôznych zdrojov.