Pri kúpe dvoch a viac párov topánok je doprava ZDARMA.

5 tipov ako deťom kúpiť tie správne zimné topánky

5 tipov ako deťom kúpiť tie správne zimné topánky />

10.01.2021

Vybrať pre našich najmenších tie správne zimné topánky je pre rodičov náročná no o to dôležitejšia úloha. Zimné topánky by mali zabezpečiť tri základné funkcie – teplo, sucho a pohodlie.

Keď vyberáte zimné topánky, najskôr sa zamyslite akú funkciu by mali spĺňať. Majú slúžiť len na bežné prechádzkové nosenie, alebo by mali byť určené aj hry a behanie po snehu? Následne dbajte na:

  1. Vodeodolnosť  - je rozdiel medzi nepremokavým a vodeodolným materiálom. Topánky z toho prvého zvládnu slabé sneženie alebo mrholenie, nie sú však vhodné do veľkého snehu, kaluží či snehom zaviatych chodníkov a ciest. Aby ste sa uistili, či topánka vášho dieťaťa je vodeodolná, všímajte si na nej  pevné švy a vnútornú vložku, ktorá neumožňuje vniknutiu vody, či snehu do vnútra topánky.
  2. Priedušnosť – aj keď nechceme aby sa vlhkosť dostala do vnútra topánky, vyžadujeme aby sa dostala von. V opačnom prípade sa spotené nohy neudržia v teple a zimné topánky začnú zapáchať po niekoľkých noseniach.
  3. Izolácia – prsty na nohách sú prvou časťou tela, ktorá sa ochladí a ktorá ak je vystavená dlhodobo nízkym teplotám trpí omrzlinami. Pri výbere zimných topánok hľadajte také, ktoré sú dobre zateplené zvnútra, aby vyprodukované teplo zachytili a nepustili von.
  4. Protišmyková podrážka – je to čo deťom pomáha udržať stabilitu na klzkých povrchoch a zabraňuje im nechcenému pádu. Hľadajte topánku s pevnou protišmykovou podrážkou, ktorá je pripravená bojovať s ľadovými podmienkami.
  5. Správna výška – minimálna výška zimných topánok by mala byť do polovice lýtok dieťaťa. Tak sa zabráni k preniknutiu snehu a vody do vnútra topánky.

Pri kúpe zimných topánok nanovo odmerajte nohu vášmu dieťaťu, určite za predchádzajúce obdobie opäť o čosi narástla. Zimnú topánku kupujte o pol čísla väčšiu než je aktuálne číslo. Okrem zimných ponožiek, ktoré sú hrubšie obliekame nášmu dieťaťu aj pančuchy, ktoré si tiež ukroja čo to z priestoru v topánke a zároveň noha potrebuje mať aj trochu priestoru pre svoj vývin.  

Uistite sa, že vybraná zimná topánka vášmu dieťaťu sedí, zdravie je predsa na prvom mieste a noha vášho dieťaťa je ešte stále vo vývoji. Kupovaním zdraviu neškodnej obuvi zabránite vzniku rôznych deformít nôh, ktoré sa v detskom veku zvyknú často objavovať.

Tipy na záver:

  • Zimné topánky by sa mali vášmu drobcovi ľahko obúvať aj vyzúvať, aj škôlkar by to mal hravo zvládnuť sám.
  • Pri kupovaní zimných topánok myslite aj na už spomínaný nadmerok, kontrolnú skúšku však nerobte ani stlačením špičky, ani vsúvaním prsta za pätu vášho dieťaťa. Radšej si vyberte vnútornú stielku z topánky, postavte dieťa na ňu a takto si skontrolujte, či nadmerok je dostatočný.
  • Ak vnútro topánky zapácha už pri skúšaní, topánky sú vystlané syntetickým materiálom a už to vám napovedá, že sú nevhodnou voľbou.
  • Podrážka by mala byť hlavne okolo päty upravená výraznejšími vrúbkami.

Nebojte sa, pýtajte sa

Ak si nie ste istý, či vami preferovaná zimná obuv je vhodná na zimu, kľudne nás kontaktuje a my vám s radosťou pomôžeme a odpovieme na všetky vaše otázky – info@zdravanozka.sk  .

Poznámka: Autor článku nie je medicínsky pracovník, ale laik, ktorý sumarizuje informácie z rôznych zdrojov.